23 Mayıs 2017 Salı

Sirkenin Sayısız Kullanım Yeri

Çok amaçlı temizleyici, parlatıcı ve daha fazlası. Doğanın muhteşem iksiri sirkenin faydaları saymakla bitmiyor. Suya ekleyeceğiniz bir parça sirke, marketlerden aldığınız bütün temizleyicilerin yerine geçebilir. Sirken hayatı nasıl daha kolay ve ucuz hale getire bileceğini görmek için şu ipuçlarını deneyin.

1. Buzdolabını temizleyin. Rafları ve duvarları yarım su ve yarı oranda sirkeyle temizleyebilirsiniz.

2. Kahve bardaklarını ve çaydanlıkları parlatın. Eşit miktarda sirke ve tuzla lekeleri hafifçe ovun.

3. Kokuları giderin. Sirke ile nemlendirilmiş bir bezle plastik kapları silerek kokulardan kurtulun.

4. Banyo mikroplarını öldürün. Bir püskürtme aparatıyla, lavabonun ve küvete sirke sıkın. Nemli bir bezle silin.

5. Giysilerdeki lekelerden kurtulun. Elbiselerdeki hafif sarılıklar ve lekeleri gidermek  için sirke ile hafifçe ovun. Temiz bir bezle silin. Bu tekniği ter lekelerini çıkartırken de kullanabilirsiniz.

6. Tuvaleti temizleyin. Tuvalete sirke döküp bir gece bekletin. Tuvalet fırçasıyla iyice ovun ve durulayın.

7. Halı lekelerini yok edin. 2 çorba kaşığı sirke ve ¼ su bardağı tuz veya kabartma tozunu karıştırın. Lekenin üzerine sürün ve kurutun. Ertesi gün elektrikli süpürgeyle vakumlayın.

8. Boya fırçalarını yenileyin. Fırçalarda kurumuş eski boyaları temizlemek için sirkeli bir kabın içerisinde bekletin. Bir saat sonra, kaynamış sirkeyle yıkayıp durulayın.

9. Musluklardaki kireç lekelerinden kurtulun. Kireç oluşumundan kurtulmak için, bir tatlı kaşık sirke ve  iki yemek kaşığı tuzla muslukları ovun.

10. Elektriklenmeyi önleyin. Çamaşırlarınızı yıkarken makinen deterjan gözüne ½ su bardağı sirke ekleyin. Asit statikliği azaltır ve tüylü kıyafetlerinizin yapışmasını önler.

11. Eski kıyafetlerinizi yenileyin . Büyük bir kaba bir fincan sirke ekleyin, kaynatın ve lekelenmiş giysileri bastırın. Gece boyunca bekletin ve sabahları lekeli kıyafetler taze ve parlak olsun.

12. Çanta ve ayakkabılarınızı parlatın. Deri çantalar ve ayakkabıların üzerini sirke ile silin. Çanta ve ayakkabılarınızın eski parlaklığına kavuştuğunu göreceksiniz.

13. Yabani otları uzaklaştırın. Bahçenizdeki yabani otların oluşumunu engellemek için, köklerine sirke dökün.

14. Solan canlı çiçekleri canlandırın. Vazonuzda ki  çiçekler solmaya başladıysa, vazoya  çeyrek suya iki yemek kaşığı sirke ve bir çay kaşığı şeker ekleyin. Karışımı vazonun içine boşaltın, çiçekleriniz canlanacaktır.

15. Kaşıntıya son verin. Sivrisinek ısırıkları ve böcek sokmalarında, pamuğa damlatılmış sirke uygulandığında kaşıntıyı durdurur ve ısırılan yeri dezenfekte eder.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Blog yazmayı uzun yıllardır severek yapmaktayım.

0 Yorum: