12 Ağustos 2017 Cumartesi

Tereyağından Elde Edilen Ghee​ Yağı

Bu yazımızda evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz bir tarif vereceğiz faydaları saymakla bitmiyor.
Ghee yağı, tereyağının eritilmesi ile içindeki zararlı maddelerin ayrıştırılıp, sütten kalma katı cisimlerinden arıtılması sonucu geriye kalan renkli yağdır.

Ghee yağı evde çok kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir yağdır.

Ghee yağını hazırlamak için marketten tereyağı almanız yeterli olacaktır. Tabii eğer imkânınız varsa organik olarak yapılan ev yapımı tereyağından da aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
Evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bu yağın sağlığa birçok faydası bulunur.

Ghee yağının sağlığınıza olan faydaları nelerdir.

Kanserden koruyor

Ghee çok miktarda  linoleik asit içerir. Bu yağ asidinin vücudu kanserojenler, arter plağı ve şeker hastalığına karşı etkili bir şekilde korur. Bu nedenle, araştırmacılar, ghee'nin kalp krizi ve kardiyolojik hastalıkların önlenmesinde kullanılabileceğini söylüyorlar.

Kolesterolü düşürüyor

Araştırmalar, ghee'nin hem kanda hem de bağırsaklarda kolesterolü düşürebildiğini göstermiştir.

Kolon kanserinin gelişmesini engeller

Ghee bütirik asit bakımından zengindir.  Bağırsaktaki bakteri, fiberi bütirik asite dönüştürür ve bağırsak duvarlarını koruma konusunda ustadır..
Dolayısıyla ilerde gelişebilecek olan kolon kanserini de büyük ölçüde engellemeye yardımcı olur.

Ghee yağı nasıl elde edilir?

Ghee yağını hazırlamak için önce çelik bir tencerenin içerisine tereyağını boşaltın. Daha sonra yağı yakmayacak şekilde tencerede 20dk kadar kaynatın.  Bu aşamada üzerinde oluşan köpükleri kevgir yardımıyla temizleyin.
Tencerede  kahverengi çözeltiler oluştuğunda  yağı ocaktan alın.  Tek bir süzgece temiz bir tülbentle bağlayıp yağı süzün kalan sarı karışımı cam bir kavanozda saklayabilir ihtiyaç halinde yemeklerinizde veya kahvaltılarınızda kullanabilirsiniz.
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Blog yazmayı uzun yıllardır severek yapmaktayım.

0 Yorum: