17 Kasım 2017 Cuma

Elon Musk Tesla Semi Elektrikli Çekeri Tanıttı

Elon Musk Tesla Semi Elektrikli Çekeri Tanıttı Tesla Semi sonucunda düzenlenen gece yarısı etkinliği ile gün yüzüne çıktı. Tesla’nın merakla beklenen elektrikli çekeri, şirketin Hawthorne’da bulunan tasarım atölyesinin tayyare hangarında tanıtıldı.
Elon Musk tanıtımı yaparken bu yepyeni araç hakkında hayli iddialı konuştu.Bugüne kadar görülmüş en hızlı çeker olan Tesla Semi, 0’dan 100 km’ye bir tek 5 saniyede çıkıyor. Üstelik bu daha bir şey değil, çünkü araç üzerinde 35 ton yük varken de bu işi yalnız 20 saniye içerisinde yapıyor.

Tesla Semi tüm ihtişamı ile karşınızda!

Bu inanılmaz bir hız ve özellikle lojistik firmalarının günümüzde zamanla yarıştığını düşünürsek, yük altında böylesine bir performans gösterebiliyor olması oldukca etkisi altına alan. Elon Musk bu aracın hakkaten de kazanmasını istiyor çünkü basit dizel çekerlere oranla yüzde 20 tutum sağlıyor.

Tesla Semi Aracın sürücü koltuğu güvenlik için tam ortaya konumlandırılmış. Tesla Semi bununla beraber Tesla’nın Gelişmiş Otopilot sistemini kullanıyor. Bu şu anlama geliyor; yarı çeker bugüne dek görülmüş en iyi sürücü asistanı yazılımlarına sahip. Acil durumda otomatik fren, yol denetimü ve ayrılma esnasında meydana getirilen uyarı bu özelliklerden yalnız birkaçı.

Araç bununla beraber sürücüyü güvenli bir sürüş için hazırlıyor. Sürücü koltuğu tam ortada duruyor, bu sayede sürücünün sağ ve sol tarafta aslabir kör noktası kalmıyor. Aynı zamanda koltuğun hem sağ bununla birlikte sol tarafında bulunan monitörler ile kör noktalar için görüş sağlanıyor.

Bu yepyeni tırın 2019 senesinde üretilmeye başlanacağını ve her şey yolunda giderse 2020 yılında dağıtılacağını da belirtelim. Musk’ın son bomba duyurusu ise tır/kamyon için 1.61 milyon km garanti ediliyor. Tesla Semi fiyatı ise şimdilik açıklanmasa da, aracı rezerv etmek için hayli yüksek bir meblağ ödemeniz gerekecek.

Tanıtım ile beraber Tesla kamyon ve tır gibi büyük çalgıların alanında da inovatif gelişmelerin yaşanacağının ilk ön ayağı olmayı başardı. Tüm bu özelliklere karşın, Tesla Semi’nin sektörde tek başına olmayacağını da söyleyebiliriz. Yeni oluşan Elektrikli Tır Market’inde Cummins ve Daimler, Tesla’nın ve Elon Musk’un en büyük rakipleri konumundalar. Çünkü bu iki şirkette şimdiden kendi elektrikli tır modelleri için plan ve projelerini dünyaya duyurdular.

Tesla Semi  elektrikli çekerin uzun zaman sektörün lideri olaması bekleniyor.
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Blog yazmayı uzun yıllardır severek yapmaktayım.

0 Yorum: